wtorek, 17 września 2019

Książki zakazane


Ostatnio szukam ciekawych wyzwań czytelniczych i szukając znalazłam informacje o Tygodniu Zakazanych Książek. Jest to coroczne wydarzenie, którego celem jest świętowanie wolności słowa i czytania oraz zwracanie uwagi na próby ich ograniczenia w bibliotekach i szkołach.

W Polsce takie procedery raczej nie maja miejsca, szczególnie po tym jak przeżyliśmy lata cenzury i nieistniejącej wolności słowa. Jednak ograniczenia takie mają miejsce ciągle na całym świecie, i właśnie uświadamianiu o tych procederach ma służyć Tydzień Zakazanych Książek.

Zachęcam Was byście do mnie dołączyli i w tygodniu rozpoczynającym się 22 września wybrali książkę, która gdzieś kiedyś została zakazana. Takie listy możecie znaleźć bez problemu w Internecie, jednak dla ułatwienia podaję listę, książek które szczególnie przykuły moją uwagę.

1. 451 stopni Fahrenheita Ray BradburyZakazana książka o zakazywaniu książek. Ironia. Przez 13 lat sprzedawana w okrojonej i zmienionej wersji z której zmieniono 75 fragmentów. W 1998 r została usunięta z listy lektur w Missisipi za bluźnierstwo. W 1992 roku w Kalirofnii uczniowie podstawówki otrzymali kopie książki z zamazanymi fragmentami.

2. Buszujący w zbożu Jerome David Salinger


W latach 1961-1982 książka byłą zakazana w szkołach i amerykańskich bibliotekach. Wzbudzała kontrowersje z powodu wulgarnego języka, nawiązań seksualnych, dewaluacji wartości rodziny, promowania alkoholu, papierosów i rozwiązłości. Przez lata wielokrotnie usuwana z listy lektur w USA. 

3. Charlie i fabryka czekolady Ronald Dahl


Książka zakazana w bibliotece publicznej w stanie Colorado, USA, ponieważ wg bibliotekarzy promowała ubogą filozofię życiową.

4. Cierpienia młodego Wertera John Wolfgang Goethe


Publikacja książki została zakazana przez kościół, z powodów religijnych i społecznych, nakłaniania do samobójstwa. W 2007 r. Roman Giertych (ówczesny Minister Edukacji) zasugerował wykreślenie jej z kanonu lektur szkolnych.

5. Doktor Żywago Borys Pasternak


Do roku 1988 r. zakazana w Rosji za antywojenny, kontrrewolucyjny wydźwięk i krytykę stalinizmu. Autor został zmuszony w 1958 r do odmowy przyjęcia za nią Nagrody Nobla.

6. Dziennik Anne Frank


Treść została okrojona już przez samego ojca Anne, wydawca usunął również inne fragmenty. Niemieckie wydanie nie posiadało fragmentów uznawanych za obraźliwe dla Niemców. W USA rodzice uznali ją za niestosowną, podważającą autorytet dorosłych. W Libanie zakazano jej ze względu na pozytywny wizerunek Żydów i Izraela.

7. Folwark zwierzęcy George Orwell


Do końca lat 80. zakazana w Polsce przez cenzurę, ze względu na ukazany w niej ustrój totalitarny. Pierwsze polskie wydanie pojawiło się w 1988 roku. Zakazana w Kenii w 1991 roku, za krytykę skorumpowanych przywódców, a w 2002 w Emiratach Arabskich za bohaterów w postaci świń, który godził w wartości Islamu.

8. Rok 1984 George Orwell


W PRLu zakazana w Polsce przez cenzurę, od 1950 w ZSRR, ze względu na odniesienia do komunizmu. W 1981 zakazana na Florydzie za rzekomy prokomunistyczny wydźwięk.

9. Kolor purpury Alice  Walker


Zakazana w szkołach w Kalifornii (1984), Pensylwanii (1992) oraz bibliotekach w Zachodniej Virginii za niepokojące idee na temat relacji międzyrasowych.

10. Lolita Vladimir Nabokov


Zakazana przez pewien czas we Francji, Wielkiej Brytanii, Argentynie, Nowej Zelandii, RPA ze względu na kontrowersyjną treść.

11. Lot nad kukułczym gniazdem Ken Kesey


Zakazana w wielu amerykańskich szkołach ze względu na wulgarne słownictwo, opisy brutalności i przyczynianie się do zepsucia młodzieży.

12. Na zachodzie bez zmian Erich Maria Remarque 


Zakazana za obsceniczność w USA. W Czechosłowacji i Austrii (1929) zakazano jej czytać żołnierzom a we Włoszech (1933) uznano ja za przejaw antywojennej agitacji. Palona publicznie przez nazistów i zakazana w nazistowskich Niemczech za zniewagę Wermachtu.

13. Nowy wspaniały świat Adolous Huxley


W 1932r zakazana w Irlandii ze względu na nawiązania o charakterze seksualnym. Usuwana ze szkół w USA ze względu an podważanie wartości chrześcijańskich, religijnych. 

14. Paragraf 22 Joseph Heller


Książka zakazana w Ohio (1972), Teksasie (1974), Waszyngtonie (1979) za obraźliwy język.

15. Przemiana Franz Kafka


Książka zakazana w nazistowskich Niemczech

16.  Rzeźnia numer 5  Kurt Vonnegut


Palono ją w Południowej Dakocie i Mitchigan (1973) z powodu odniesień do kwestii religii, określana nawet jako "narzędzie szatana"

17. Ulisses James Joyce


Zakazana w Wielkiej Brytanii i Austrii w latach 30.

18. Władca much  William Golding


W 1992 usunięta ze szkół na Florydzie ze względu na obsceniczny język.

19. Zabić drozda Harper Lee


Zakazywana w wielu krajach ze względu na rasistowski język (użycie słowa nigger/czarnuch)

20. Trzynaście powodów Jay Asher


Poddawana dyskusjom ze względu na tematykę samobójstwa, wątki seksu i alkoholu.

21. Opowieść podręcznej Margaret Atwood


Zakazywana w szkołach m.in na aspekt seksualności i traktowanie religii.

22. Szukając Alaski John Green


wielokrotne próby usunięcia ze szkół w USA za aspekty seksualności i język.

23. Archipelag Gułag Aleksander Sołżenicyn


Książka zakazana w ZSRR i krajach bloku wschodniego. (Teraz obowiązkowa lektura w Rosji)

24. Alicja w Krainie Czarów Lewis Caroll


Zakazywana ze względu na interpretacje sugerujące nawiązanie powieści do narkotyków, seksu pedofilii.

25. Harry Potter J.K. Rowling


Wielokrotnie usuwany z bibliotek i szkół. Krytykowany przez Kościół. W 2019 Szkoła Katolicka w Nashville usunęła ją ze względu na opisy zaklęć i klątw.To tylko kilka wybranych tytułów. Gdy zagłębiałam się w powody zakazywania tych książek to tylko jakieś 5% miało jako taki sens. Rozumiem dlaczego zakazuje się Mein Kampf ale nie rozumiem dlaczego zakazuje się czytania książek problematycznych. Czy nie w kwestii nauczycieli jest nakierowanie myślenia uczniów tak by odczytać właściwy kontekst utworu?

W każdym razie ja już wybieram kilka książek do czytania w Tygodniu Zakazanych Książek. Jeżeli chcecie dowiedzieć się co wybrałam zapraszam na mojego Instagrama!

4 komentarze:

 1. Kilka z zaprezentowanych tytułów mam w planach przeczytać.

  OdpowiedzUsuń
 2. Nawet nie wiedziałam, że większość z tych książek była zakazana :) ale chętnie po niektóre tytuły sięgnę i się im bliżej przyjrzę ;)
  Pozdrawiam
  http://czytanie-i-inne-przygody.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 3. Harry Potter w księgach zakazanych to już zupełne kuriozum, naprawdę...

  OdpowiedzUsuń
 4. Niektóre z tych pozycji przeczytałam dawno, ale chętnie odświeżę sobie parę treści i dołożę tytuły, których nie miałam nigdy w rękach. Dziękuję za polecenia :)

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia