niedziela, 15 stycznia 2017

BookNerd Rev: Opowiadania bożonarodzeniowe

Czy książki bożonarodzeniowe można czytać tylko w czasie Bożego Narodzenia? Oczywiście, że nie. Dziś mam dla Was coś bardzo wyjątkowego. 


Opowiadania bożonarodzeniowe wydane przez Media Rodzina to zbiór wyjątkowy i na tę wyjątkowość składa się wiele czynników. 

W zbiorze znajdziemy krótkie opowiadania traktujące o Świętach i zimie, napisane przez pisarzy najwyższej światowej klasy. H.Ch. Andersen, bracia Grimm, Jack London, Aleksander Puszkin, Michaił Bułhakow, Lew Tołstoj i inni. 
Nazwiska które robią wrażenie i które nie zawsze kojarzą się z literaturą dla dzieci.

I słusznie bo Opowiadania bożonarodzeniowe tak całkiem dla dzieci nie są. Pamiętacie gdy byliście mali i rodzice czytali wam Dziewczynkę z zapałkami? Gdy ona widzi babcię a później zasypia?Niewinność i nieświadomość dziecka jest darem, który doceniamy później gdy doskonale wiemy co to oznacza. W tym zbiorze wszystkie niemal opowiadania maja taki klimat. Jest to już rzadko spotykany klimat starej baśniowości który ja osobiście uwielbiam. Coś co teraz pewnie do końca by nie przeszło, a dawniej zachwycało. Coś co często nierealne, jest jednak prawdziwe i naprawdę uczy i przekazuje wiele wartości.

Różnorodny klimat, różnorodny nastrój. Przez smutne i przejmujące, po te z lżejszym i bardziej magicznym klimatem. 
Niezwykły zbiór, który przyjemne się odkrywa i który z pewnością w zależności od wieku inaczej będzie się interpretować. Dla dzieci będą to historie baśniowe, dla dorosłego  historie z drugim dnem, które mimo, że nie najnowsze nadal są aktualne. To też w kwestii dorosłych będzie pomoc dzieciom w zrozumieniu tego dodatkowego kontekstu.

Zbiór Opowiadań to jednak nie tylko wspaniałe, ciekawe zimowe historie. To także niezwykłe ilustracje, które idealnie wpisują się w opowieści. 


Każda strona jest wyjątkowa, każdy obrazek. Nie są to ilustracje jakie teraz widzimy w książkach, ale pasują tu idealne i może dlatego tak mi się podobają. Są niezwykłe. 


To, że okres bożonarodzeniowy dobiega końca, pomału chowamy dekoracje świąteczne nie znaczy, że nie możemy za pomocą literatury go przedłużyć. Wiele z tych opowiadań nie dotyka bezpośrednio Bożego Narodzenia, ale wszystkie ściśle wiążą się z zimą.

Teraz gdy za oknami jest biało, często mamy siarczyste mrozy jest to lektura idealna. Niepowtarzalna i wartościowa. Przesłania opowiadań są aktualne cały rok, uczą od wielu lat i miejmy nadzieję, że dzięki temu wyjątkowemu wydaniu pozna je młodsze pokolenie.

Opowiadania bożonarodzeniowe przypominają mi moje dzieciństwo i cieszę się że jako dorosła osoba mogę je odczytać na nowo.

Poza tym to idealny prezent - nie tylko pod choinkę. 


1 komentarz:

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia