niedziela, 17 marca 2019

5 świetnych bohaterek z obyczajowych powieści YA I Piątka Fisha


Miesiąc kobiet trwa dalej! Kolejna Piątka Fisha, dziś o książkach obyczajowych YA z świetnymi głównymi bohaterkami! Ne będę tu recenzować tych powieści, wiele z nich już zawitało na tego bloga. Dziś opowiem Wam tylko o głównych bohaterkach i przez ich pryzmat decydujcie czy chcecie czytać książkę.

"Konkurs/Kluseczka" Julie Murphy


Szesnastoletnia Willowdean zawsze akceptowała swoje ciało. Choć mama - zwyciężczyni konkursu piękności - nazywała ją "Kluską". Wspierana przez przyjaciółkę - uosobienie amerykańskiej urody, i ciotkę z potężną nadwagą nie zwracała uwagi na to, ile sama waży. Nie miała z tym problemu. Aż spotkała przystojnego chłopaka, który jej się spodobał i co ważniejsze, któremu ona też się spodobała. Zakochała się i wtedy straciła pewność siebie...
Żeby ją odzyskać, postanowiła zrobić najbardziej przerażająca rzecz, jaka przychodzi jej do głowy: wziąć udział w stanowym konkursie piękności.

Willowdean jest wszystkim tym czym nie są standardowe bohaterki YA. Nie jest standardem piękna, nie jest zamkniętą w sobie, niedowartościowaną dziewczyną. Will lubi siebie, jest pewna siebie, sarkastyczna, wygadana. Owszem w pewnym momencie przestaje w siebie wierzyć, ale nie robi z tego dramatu, a bierze sprawy w swoje ręce, bo nie chce w siebie nie wierzyć. Ma w sobie moc, która potrzebna jest wielu z nas: "wierzyć w siebie, a gdy wiara się załamuje walczyć o jej odbudowę". I potrafi tą swoja siłą zarażać innych.  "Pamiętnik księżniczki" Meg Cabot


Piętnastoletnia Mia z Nowego Jorku dowiaduje się, że jej ojciec jest księciem. Władcą małego europejskiego państewka. To znaczy, że ona jest księżniczką. I następczynią tronu. A teraz gorsza wiadomość: musi zacząć zachowywać się jak księżniczka. Ale jak tu być księżniczka w Nowym Jorku.

Mia była jedną z pierwszych bohaterką z którą mogłam się utożsamić (poza częścią bycia księżniczką). Była troszkę dziwna, brakowało jej pewności siebie. Była zabawna i inteligentna i taka... normalna. Mia to jedna z najbardziej godnych podziwu bohaterek i do dziś chętnie polecam te książki wszystkim nastolatkom. W natłoku literatury YA gdzie bohaterka dorasta za wcześnie i na siłę udaje dorosłą, Mia jest jak koleżanka ze szkolnej ławki, która dojrzewa razem z tobą. A do tego jest księżniczką!"Geek Girl" Holly SmaleHarriet Manners ma piętnaście lat i szeroką wiedzę na rozmaite tematy. Wie na przykład, że w kocim uchu są 32 mięśnie, przeciętny człowiek śmieje się piętnaście razy dziennie, a opuszczające jaskinię nietoperze zawsze skręcają w lewo. Wie również, że nikt w szkole jej nie lubi. Harriet Manners jest kujonką, a tacy jak ona mają zazwyczaj ciężkie życie... Aż pewnego dnia zostaje zaczepiona przez przedstawiciela agencji modelek.


Harriet zauroczyła mnie podobnie jak Mia. Swoją normalnością i poczuciem humoru. Lekkimi dziwactwami, które ma każdy z nas i takim realnym reagowaniem na dość niezwykłe wydarzenia. W tak trochę surrealistycznych okolicznościach czułam, że Harriet reaguje tak jak i ja bym zareagowała. Jest urocza i nie da się jej nie lubić, a jednocześnie bardzo dojrzewa na przestrzeni książki i pokazuje jak silną była od początku.


"Ania z Zielonego Wzgórza" L.M. MontgomeryGdy Maryla i Mateusz Cuthbertowie decydują się przygarnąć chłopca z sierocińca, nie mają pojęcia, że od tej pory ich życie wypełnią niespodzianki. Zaczyna się od tego, że na Zielone Wzgórze w Avonlea przybywa nie chłopiec, lecz jedenastoletnia rudowłosa dziewczynka. Ania to osóbka o nieprzeciętnym temperamencie i wybujałej fantazji. Jej obecność wywróci życie mieszkańców Avonlea do góry nogami, a Zielone Wgórze nigdy nie będzie takie jak dawniej.


Absolutnie jedna z moich ulubionych bohaterek literatury w ogóle. Ania owszem jest dziwna, buja w obłokach i często mówi górnolotne frazesy. Może doprowadzić do szału, może irytować, ale jednocześnie jest to jedna z najpewniejszych siebie osób, która nikomu nie pozwala siebie umniejszyć. Kroczy dumnie (może zbyt dumnie) do przodu. Wie czego chce i do tego dąży. W jej czasach była absolutną rewolucjonistką, łamała tradycję, zasady. Ale gdy kochała, to kochała całym sercem, była dobra osobą, wspaniałą córką, przyjaciółką. I wielu z nas może w niej dojrzeć część siebie."The Hate U Give. Nienawiść którą dajesz" Angie Thomas


Szesnastoletnia Starr Carter porusza się między dwoma światami: biedną dzielnicą, w której mieszka oraz luksusową szkołą prywatną na przedmieściach, do której uczęszcza. Niepewna równowaga między tymi światami zostaje całkowicie zniszczona, gdy jej przyjaciel z dzieciństwa zostaje zastrzelony przez białego policjanta na jej oczach. Wszyscy chcą wiedzieć jedno: co tak naprawdę stało się tamtej nocy? A jedyną osobą, która może odpowiedzieć na to pytanie, jest Starr. Lecz to, co powie dziewczyna – bądź czego nie powie mogłoby przewrócić do góry nogami jej codzienność. Mogłoby też zagrozić jej życiu.

Wszystkie bohaterki do tej pory wymienione, były zabawne, ich historie pogodne i optymistyczne. Starr nie jest jedną z nich. Starr to walczak, urodzona w getcie, dziewczyna, która starała się uciec od trudnych warunków życia, jednak od tego uciec nie można. Dotyka ją coś co  nie powinno dotknąć nikogo. I w świetle tych tragicznych wydarzeń, pobudzona potrzebą sprawiedliwości staje się głosem ludu. Jest silna, odważna i czytając książkę, aż masz ochotę pójść za nią do boju.
To tylko pięć dziewczyn, ale jest ich znacznie więcej. Obiecuję, że jeszcze się tu pojawią! Powiedzcie mi jaka jest wasza ulubiona bohaterka powieści obyczajowej YA!

Przypominam też o rozdaniu na Instagramie - do wygrania powieść jednej z moich ulubionych autorek!

6 komentarzy:

 1. Nie znam żadnej z wymienionych książek, ale myślę, że na którąś się skuszę. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Jeśli chodzi o główne bohaterki, te przeważnie w książkach młodzieżowych trafiają się niezwykle irytujące. To wiem na pewno. Ciężko mi sobie przypomnieć kogo polubiłam aż tak, może Rose z Akademii Wampirów? :D

  Jools and her books

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dokładnie! Często są nie do zniesienia i ja mam tak, że bardzo często najmniej lubię główne bohaterki

   Usuń
 3. replica bags delhi gucci replica t5t57n5h43 replica chanel bags ebay read more q7m23o8z12 louis vuitton replica handbags replica prada nylon bags 9a replica bags hermes replica handbags s1p43v9g34 replica bags louis vuitton

  OdpowiedzUsuń

Copyright © Szablon wykonany przez Blonparia